هدفی زیبا ، وسیله ای زشت

هدفی زیبا ، وسیله ای زشت

شاید همه شما شنیده اید که : « هدف وسیله را توجیه می کند » ، این جمله تعبیری است که برخی متجددین  از غربی ها گرفته اند و روی آن تاکید زیادی دارند ، اما می دانیم که هدف مقدسمان را نباید با وسیله ای نامقدس آلوده کنیم . و این برای ما ثابت است که هدف وسیله را توجیه نمی کند، با اندک تأملی واضح می شود.

من قصد ندارم مسئله ای را ثابت یا باطل کنم چون قطعاً عده ای متعصب جبهه گیری خواهند کرد ، اما همین قدر بدانیم و بیاندیشیم تا چشم بسته بدنبال عده ای راه نیفتیم .

لاجرم اگر چند روزی در جمع های خاصی مثل بچه هیئتی ها رفت و آمد داشته باشید این حدیث را به گوش شما رسانده اند که : « اگر اهل بدعت را دیدید ... فـبـاهتوهم ...» و همیشه این  حدیث را این طور برایمان معنا کرده اند که به اهل بدعت تهمت بزنید و دروغ ببندید و...

بدعت یعنی چه ؟ یعنی کسی بیاید چیزی را که جزء دین نیست به نام دین وارد دین کند به طوری که مردم خیال کنند این جزء دین است و عکسش هم بدعت است. و معروفترین بدعت گذار برای ما بچه شیعه ها کاملاً شناخته شده است ، ونیازی به نام بردن نداره ... !

باهتوهم از ماده بَهَتَ  ، در لغت و قرآن به دو معنا به کار برده شده ؛ به معنای بُهتان و تهمت و دروغ جعل کردن است مانند آیه : [ سبحانک هذا بهتان عظیم ] ؛ و معنای دیگر : مبهوت کردن و محکوم کردن   ومتحیّر ساختن است همانطور که شیخ أعظم انصاری رحمةالله علیه تصریح کرده است که : «معنای اینکه اگر با اهل بدعت روبرو شدید باهتوهم یعنی با منطقی قوی با آنها روبرو شوید ، مبهوتشان کنید آنچنان که ابراهیم با جبّار زمان خودش نمرود مباحثه کرد و مبهوتش نمود [ فـــبُهِتَ الذی کفر ] »

دیده و شنیده اید که برخی از این حدیث این طور استفاده می کنند که اگر اهل بدعت را دیدید دیگر دروغ  گفتن جایز است ، هر نسبتی  می خواهید به اینها بدهید ، هر دروغی می خواهید ببندید ، یعنی برای کوباندن اهل بدعت که یک هدف مقدس است ، از وسیله ای نا مقدس یعنی دروغ  استفاده کنید ، اما یادمان   نَــــروَد که هدف وسیله را توجیه نمی کند.

/ 5 نظر / 20 بازدید
ariatabligh

سلام خدمت شما مدیرت محترم، وب خیلی خوبی دارید میخوام شما رو به یکی از سایت های ثبت شده در وزارت ار شاد دعوت کنم شما میتوانید با عضویت در این سایت ضمن درج آگهی رایگان و ویژه با کمترین قیمت(نسبت به سایر سایت های غیرمجاز ایرانی) ودریافت کد بنر و قراردادن در وب خو دکسب درآمد نمایید برای عضویت در سایت به این آدرس بروید http://ariatabligh.com/register.html همچنین شما میتوانید با تبادل لینک با این سایت آمار بازدید وپیج رنک خود را افزایش دهید همانطور که مستحضر هستید وجود لینک یه سایت ثبت شده در وزارت ارشاد وایندکس شده درگوگل برای وبلاگ ها نعمتی است گرانقدر پس برای تبادل لینک عجله کنید و به این آدرس بروید http://ariatabligh.com/link/links.php چنانچه در رابطه باسایت مشکلی دارید می توانید به قسمت راهنمای سایت یا به این آدرس مراجعه نمایید: http://ariatabligh.com/page12.html این متن و معرفی سایت بدلیل ثبت شده دروزارت ارشاد کاملا واقعی است لطفا این کامنت را تایید نمایید تا دیگران هم بتوانند از مزیت های این سایت بهره ببرند با تشکر

نامه هاي حوزوي

سلام مهدي نكته خوبي رو اشاره كردين. شهيد مطهري بحثي را دارن تحت عنوان جرح راوي و غيبت را در اين مورد جايز ميدانند وآن كسي است كه حديثي را بصورت نادرست يا تحريف شده به مردم تحويل ميدهد البته فقط در مورد اين موضوع ميتوان به راوي انتقاد كرد نه اينكه همه چيز او را نابود كني

مهین

سلام.موضوعم طلاق عاطفیه.حتما بخونین. ممنون

تبسم

سلام وب جالبی دارید اگر مایل به تبادل لینک بودید خبرم کنید. یا حق